články > Akce - aktuality > Napsali o nás v Kunovjanu

Napsali o nás v Kunovjanu

1.10.2013 13:29:51

Náhled k vytištění

KUNOVJAN
strana 6 9/2013
Charitativní cyklistická tour 2013
Již IV. ročník charitativní tour Na kole dětem odstartoval ve čtvrtek 6. června 2013. Cyklistický peloton letos projel asi 200 obcí Moravy a Slovenska a ujel během devíti dnů 900 km. Projížděl přes partnerská města a školy, které poskytly finanční příspěvky občanskému sdružení Život pro děti. Mediálním partnerem tour se stalo rádio Kiss Publikum, ve kterém se před samotným startem uskutečnilo několik rozhovorů a návštěv.
Ze zlínského náměstí Míru naši cestu odstartoval mluvčí Magistrátu města Zlín Mgr. Zdeněk Dvořák. Během první etapy, která měla hodně převýšení a měřila 90 km, jsme postupně zastavili v Pohořelicích, Napajedlech, Halenkovicích, Žlutavě a v Kudlovicích. V těchto obcích nás přivítali jejich zástupci nebo žáci zdejších škol. I tady se našli lidé, kteří ať už z místního rozpočtu nebo sbírkou dokázali dát dohromady finance, které byly prostřednictvím jejich zástupců předány občanskému sdružení Život pro děti. V Uherském Hradišti se k nám připojily děti z kunovické ZŠ U Pálenice se svými rodiči a pedagogy. Společně jsme vyrazili na stanici Hasičského záchranného sboru v Uherském Hradišti, jehož sportovní klub projekt podpořil finančně i účastí v pelotonu. V Kunovicích na Panském dvoře nás již očekával místostarosta Ing. Pavel Vardan a za město převzal partnerský list. Naše město tuto akci finančně podpořilo. Další den se na část etapy k pelotonu připojila starostka Mgr. Ivana Majíčková a místostarosta Ing. Pavel Vardan. Z Panského dvora naše cesta vedla do Uherského Brodu, Bojkovic a přes Komňu na Rasovou, kde etapa po Moravě končila.
Východ Slovenska, další část naší tour, jsme nepoznávali jen na kolech, ale také při pěší turistice. Absolvovali jsme výstup na horu Kremenec, která se nachází v nejvýchodnější části Slovenska na trojmezí států Slovenska, Polska a Ukrajiny. Tuto cestu s námi absolvoval i 11letý Šimon, který překonal zákeřnou leukémii. Doprovodil nás i další den v pelotonu na stokilometrové cestě do Prešova. Zde nás přivítal zástupce primátora René Pardavý a přidali se k nám místní cyklisté a motorkáři z klubu Harley-Davidson. Společně jsme se vydali na spanilou jízdu ulicemi Prešova. Etapa Prešov – Košice – Prešov byla spojená s návštěvou onkologického oddělení nemocnice v Košicích, kde jsme předali dárky léčícím se dětem a popřáli jim co nejrychlejší uzdravení.
Šestý den náš peloton zamířil z Prešova do Tatranské Lomnice ve Vysokých Tatrách. V Tatranské Lomnici nás přivítaly děti s rodiči, které si zde užívaly rekondiční pobyt. Večer nás děti, které překonaly těžkou nemoc, přesvědčily, že to, co děláme, má smysl. Zatancovaly, zazpívaly a všem nám ukázaly, že navzdory nemoci jdou dál a bojují o lepší a krásnější dny. Jejich šťastný úsměv, energie a bojovnost byly tím nejkrásnějším dárkem, který jsme mohli dostat. V další etapě nás čekal náročný, kopcovitý terén. Zdoláváme Vysoké Tatry, část Oravy a končíme v obci Belá vedle Těrchové. Tento den nás stál hodně sil. V Belé už na nás čekají trenčínští hokejisté, kteří se připojí k pelotonu a etapu z Těrchové do Trenčína pojedou s námi. Je to již osmý den naší tour a my přijíždíme do Trenčína, kde děláme první zastávku na hřbitově pod hradem. Tak jako minulý rok jsme ani letos nezapomněli uctít minutou ticha památku Pavla Demitry. Naše poslední etapa, která vede z Trenčína do Bratislavy, je zpestřena účastí olympijských vítězů a mistrů světa ve vodním slalomu. Do pedálů s námi šlapou i Peter a Pavol Hochschornerovci. Závěr celé tour je v Bratislavě v nemocnici na Kramároch, kde nás vítá bratislavský župan Pavol Frešo. Společně vcházíme na onkologické oddělení a předáváme dárky. Děti jsou úžasné, i přes bolesti mají na tváři úsměv a v očích víru, že vše dobře dopadne, že už brzy opustí stěny nemocnice a budou žít život jako jejich zdraví kamarádi. Tyto dvě zastávky v nemocnicích, ať už v Košicích nebo v Bratislavě, v nás zanechávají silný dojem. Právě tady si každý z nás uvědomí, že to, co děláme, má smysl, protože bojovat za tyto malé človíčky stojí za to!
Cílem občanského sdružení Život pro děti je, aby celé rodiny mohly strávit zcela zdarma rekondičně regenerační pobyty s jinými rodinami, které si touto zákeřnou nemocí také prošly. Pár dnů v krásném prostředí hotelů, kde alespoň na chvíli zapomenou na všechnu tu bolest, kterou si po dobu léčby prožily. Za devět dní charitativní cyklotour se nám podařilo získat finance na další pobyt pro děti s rodiči a sourozenci, který bude v říjnu v hotelu Buchlov. Díky patří především zakladatelům občanského sdružení, Daniele Lečbychové a Leoši Hanákovi, kteří se rozhodli tímto způsobem pomáhat dětem a jejich rodinám. Rovněž patří dík cyklistům, kteří šlapali do pedálů a zvládli mnohdy náročný terén i tempo, a všem lidem na Moravě a na Slovensku, kteří přispěli na pobyty pro malé bojovníky. Nejen za sebe, ale i za účastníky pelotonu můžu říct, že těchto devět dní na kole bylo náročných, ale zároveň nádherných. Z takové cesty se člověk vrací s novými silami, s jiným pohledem na život a přehodnocením životních priorit.
Ing. Jaroslav Olbert,
radní města Kunovice
Charitativní cyklistická tour 2013KUNOVJAN

Charitativní jízda na koleNADACE SYNOTProjekt podporují

Partneři projektu
    


    


         

              

    

              

              

                   

                   


    
    


Partneři

Mediální partner

mediální partner rádio kiss publikum


Partneři projektu

Partneři projektu


Generální partner

Generální partnerPromo

PromoNajdete nás na Facebooku